Akce

Co pro Vás připravujeme

Zámek se otevře v nadcházející sezóně dne 13. června 2020 od 13´00

Připravili jsme pro návštěvníky celou řadu novinek. V letošní sezóně bude prodloužena prohlídková trasa o pokoj baronky Margarety Sedlnitzké, rozené von Eichendorff, spisovatelky a básnířky, která do Bílovce často zajížděla ve 20. letech minulého století.

Ve Velké jídelně zámku návštěvníci uvidí repliky původních zámeckých dveří, které se do zámku vrátily po 75 letech, ale také zbrusu novou historickou instalaci včetně porcelánu, broušeného skla a dobového prostírání.

 

Zámecká divadelní společnost si připravila krátkou historickou frašku z roku 1730 "Velmi těžký den architekta Gansse". Mladý krnovský stavitel Georg Friedrich Ganss se snaží přesvědčit majitele bíloveckého panství barona Karla Sedlnitzkého o důležitosti přestavby jeho požárem poškozeného zámku... Baron však není na nějaké "novoty" vůbec zvědavý … zbytek děje už nesmíme ani naznačovat.

 

Samozřejmě bude pro všechny návštěvníky otevřena Zámecká kavárna, která bude nově nabízet krom sladkostí a kávy, také vynikající bramborové placky.

Součásti zámecké prohlídky bude výstava obrazů světoznámé malířky Rosany de Montfort (Vernisáž v 16´00)

 

Prohlídky zámku 14´00 15´00 17´00 18´00

(vzhledem k nařízením vlády ČR budou prohlídky omezené na 20 návštěvníků / prohlídka)

 

Vstupné do zámku bude dobrovolné.
eduard.vales@bilovec.cz
Tel.: 722 132 315

Co se událo

Komentované prohlídky městem s kastelánem zámku: "Příběhy bíloveckych domů".


Zámek Bílovec nabízí možnost komentovaných prohlídek městem v termínu sobota 19.10. a sobota 2.11. 2019 ve 14 hodin. Prohlídky je možné si rezervovat na: tel. 722 132 315 nebo na emailu: eduard.vales@post.cz

Na tyto dvě prohlídky je vstupné dobrovolné.

Na bílovecký zámek se vrací jeho patron Česlav Odřivous

Obraz Česlava Odřivouse, který má za úkol toto prastaré šlechtické sídlo ochraňovat od všeho zlého, se na zámek vrací díky spojení sil kastelána zámku Eduarda Valeše a věhlasné malířky Rosany de Montfort.


„Bohulibá myšlenka vrátit obraz blahoslaveného Česlava zpět do zámku se zrodila na sklonku letošního léta, kdy zámek získal do svých sbírek nádherně zdobený barokní rám. Rám bez obrazu si už sám o osobě říká o nějaké hodnotné umělecké dílo,“ vysvětlil Eduard Valeš a doplnil, že nelehkého úkolu se s chutí ujala malířka Rosana de Montfort, která se po sedmadvacetiletém pobytu v zahraničí, vrací zpět do Česka.
Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/kultura_region/patron-rodu-sedlnitzkych-se-vraci-v-obraze-20191206.html


Radost z návratu portrétu patrona Odřivouse na zámek vyjádřila také starostka Bílovce Renata Mikolašová. „Věříme, že nejen zkrášlí vnitřní prostory zámku, ale že bude toto šlechtické sídlo podle legendy také chránit,“ poznamenala Renata Mikolášová.

Kastelán Eduard Valeš připomněl, že s příchodem blahoslaveného Česlava možná definitivně opustí místnosti zámku i duch Běty, hospodyně barona Karla Sedlnitzkého, která napadla kuchyňským nožem svého pána a proto byla v sebeobraně zastřelena. Její zlý duch děsil obyvatele Bílovce ještě mnoho let poté, naposledy prý byl spatřen ještě v roce 1920.


Obraz, jehož výška měří přes dva metry v sobotu požehná bílovecký děkan Lumír Tkáč, poté příslušníci Zámecké gardy obraz zavěsí na své místo ve velké jídelně zámku, kde si jej bude moci prohlédnout i široká veřejnost.


Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/kultura_region/patron-rodu-sedlnitzkych-se-vraci-v-obraze-20191206.html

Martinský Trh na zámku 17.11.2019

Martinský trh se letos odehrál na nádvoří zámku. Užili jsme si lahodného občerstvení, tradičních řemesel, kovářské dílny, rukodělných výrobků a spousty dalších lákadel. Zdarma bylo otevřeno Muzeum Bílovec a v ZUŠ Bílovec byla umístěna kreativní dílna. K poslechu zahrála Banda del Caffé.


PROGRAM

13:00-18:00

Prodejní trh: řemeslné výrobky, kováři, tradiční i moderní kuchyně, ochutnávka svatomartinského pečiva, ochutnávka vína

15:00-16:00

Banda del Caffe: hudební vystoupení

16:00-18:00

Kreativní dílna v Hostinci u veselé noty - ZUŠ Bílovec, Pivovarská ul.

17:00-17:30

Lampiónový průvod s pietním aktem k 30. výročí sametové revoluce na náměstí - sraz na nádvoří zámku

Komentované prohlídky městem s kastelánem zámku: "Příběhy bíloveckych domů".


Zámek Bílovec nabízí možnost komentovaných prohlídek městem v termínu sobota 19.10. a sobota 2.11. 2019 ve 14 hodin. Prohlídky je možné si rezervovat na: tel. 722 132 315 nebo na emailu: eduard.vales@post.cz


Na tyto dvě prohlídky je vstupné dobrovolné


Divadelní Festival "O FOUS"

Divadelní festival O FOUS začíná v pátek 13.9. v 18´00 hrou "Klid a Prachy", což je autorská komedie, kterou nám zahraje Divadlo Bez Portfeje z Nového Jičína. Přijďte se s námi zasmát a nasbírat neobvyklé zážitky!


Pro více informací můžete rozkliknout letáček.

Historická vojska ze čtyř evropských zemí jsou hostem Trenkových policajtů na mezinárodním setkání Požega 2019. A zámecká garda nechybí!

Hradozámecká noc nejen na zámku

V letošním roce se také bílovecký zámek zúčastníl celostátní akce „Hradozámecká noc“.


Hradozámecká noc je každoroční akce pořádaná Národním památkovým ústavem již od roku 2010, která představuje tradiční vyvrcholení návštěvnické sezony na památkách. Koná se vždy poslední srpnový víkend. Tedy v noci ze soboty 31. srpna. na neděli 1. září. 2019. První prohlídka začíná ve 20´00.


Hradozámecká noc představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se každoročně zapojují desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. 


Návštěvníci se mohli těšit na noční prohlídky zámku, kde byli provázení zámeckým služebnictvem, které bylo pod přísným dohledem pana správce a lokaje Balnera. Ze zámku se potom vydáli na netradiční prohlídku městem, kde navštívíli domy se zajímavou minulostí. U každého určeného objektu zahráli ochotníci krátkou epizodu z jeho historie. Na naši pouti městem tak potkali bíloveckou vražedkyni Emilku Resselovou, správce Nosska s manželkou Veronikou a vzácným hostem samotným císařem Josefem II., bíloveckého ranhojiče Schmidta, židovského obchodníka Markuse, cestovatele a námořního lékaře Dr. Schmidta, perníkáře Bernheiera, bíloveckého lékaře Maxe Mohillu s manželkou a jejich zetě továrníka Romana Salchera, sládka z měšťanského pivovaru nebo známého bíloveckého řezníka Rudolfa Fischera a mnoho dalších. Celou Hradozámeckou nocí doprovázeli: bílovecký ochotnický soubor Odřivous, dámy a pánové z KC Bílovec, Bílovecké Šlapátko, Zámecká garda barona Sedlnitzkého.

Minipivovar Zobak ve spolupráci s Letním kinem a Bíloveckým zámkem pořádali BÍLOVEC BEER FEST 2019.

Akce, na kterou přišlo přez 3000 návštěvníků, se konala v prostorách Bíloveckého zámku a Letního kina. Hlavním mediálním partnerem akce bylo Radio Čas, které celou akci moderovalo a postaralo se o zábavu malých návštěvnníků v dětském koutku Radia Čas.


Jedenáct minipivovarů z Moravy (Minipivovar Zobak , Nachmelená opice, VALAŠSKÝ PIVOVAR KOZLOVICE, MĚSTSKÝ PIVOVAR ŠTRAMBERK, ŽABÁK, Starobělský pivovar, a.s., PIVOVAR POD PRALESEM, Pivovarský dům, BRABČÁK, Pivovar Dejf, Minipivovar Paličák) přivezlo přes 50 druhů piv.


K širokému výběru pivu bylo zajištěno také chutné občerstvení a v zámecké zahradě byla možnost využít travnaté plochy a posezení na dece s přáteli. Večer byl završen promítáním filmu BOHEMIAN RHAPSODY v letním kině.

Vzácné setkání na zámku


Dne 05.07.2019 v podvečer přijel na bílovecký zámek pravnuk posledního šlechtického majitele bíloveckého zámku Dr. Sigmunda Sedlnitzkého - Odrowas z Choltic, hrabě Alexander Sedlnitzky - Odrowas z Choltic s manželkou Kateřinou, synem Johannesem a komtesou Monikou.


Bylo to úžasné setkání aristokratických rodů na bíloveckém zámku kdy se v jeden okamžik sešel prastarý rod Sedlnitzkých s rodem de Montfortů (baron Russell de Montfort s manželkou Rosanou). Město Bílovec zastupoval náš pan místostarosta Zbyněk Bajnar.


Setkání bylo zapsáno do Městské Kroniky s patřičným ozdobením listu rodovými erby.

Výstava obrazů Rosany de Montfort ve dnech 27.04. - 01.09.2019

V zámecké kavárně byla výstavu romantických obrazů Rosany de Montfort, které se stanou stabilnější ozdobou při ambientním posezení.


Druhá část jejích obrazů, ve více moderním pojetí, byla vystavena v horních prostorách koncertního sálu a hudebního salónku, včetně zámecké věže.

Rosana de Montfort se v Bílovci usadila po 27mi letech pobytu v zahraničí, kde se těšila četným úspěchům nejen ve výtvarné tvorbě, ale i v propagaci, informační technologii a marketingu. Zajímá se o vývoj lidstva a jeho působení v přírodním prostředí, jakožto rušivý činitel.  Její obrazy zachycují zlomový moment v naší existenci, kdy organický styl života přebírá digitalizace a exponenciální technologický vývoj.


Zamilovala si také věci starožitné a část expozice je právě věnována obrazům v restaurovaných starých rámech, ktere našly na našem zámku přechodný domov.


Odkaz na stránky: www.rosanademontfort.com

Bílovec a Veličná realizují společný projekt

V suterénu bíloveckého zámku bude mj. vybudována „expozice středověku“.

 

 

 "Bílovec s Veličnou našli cestu společnou“

V rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG VA SK-CZ realizuje město Bílovec a slovenská obec Veličná společný projekt. Hlavním cílem projektu je zachovat a zatraktivnit kulturní dědictví v Bílovci a Veličné pro jejich obyvatele a návštěvníky a využít společného potenciálu destinací partnerů k rozvoji přeshraniční spolupráce.

V rámci projektu bude v suterénu bíloveckého zámku vybudována „expozice středověku“ a bude realizována rekonstrukce městských schodů, na slovenské straně bude vybudována cyklostezka. Projekt zahrnuje také doprovodné aktivity.

Ve čtvrtek 14. 3. 2019 proběhlo na radnici pracovní jednání se zástupci obce Veličná, na kterém byl projednán dosavadní postup v projektu. Také byla otevřena otázka realizace navazujících společných projektů v rámci další vyhlášené výzvy k předkládání žádostí o nenávratný finanční příspěvek z programu přeshraniční spolupráce.

Setkání bylo ukončeno návštěvou Základní a Mateřské školy Komenského, kde byli zástupci obce Veličná provedeni nově zrekonstruovanými učebnami, které město v minulém roce realizovalo.

(Ze stránek Města Bílovce, autor: Mgr. Kateřina Murcková, odbor regionálního rozvoje)


Rod Sedlnitzkých se vrátil na zámek


V pátek 12. července přijel na zámek pan hrabě Peter Sedlnitzky-Odrowas von Choltitz s rodinou.


Po 68 let se do zámku alespoň na jeden den vrátil rod Sedlnitzkých a to hned ve třech generacích. Hrabě Peter Sedlnitzký, vnuk posledního šlechtického majitele zámku Dr. Sigismunda Sedlnitzkého, s manželkou Margarethou, mladším synem Alexandrem s chotí Katharinou. Přítomná byla rovněž Brenda Sedlnitzky manželka staršího syna Gilberta. Nejmladší výhonek rodu zastupovali vnuci Raphael, Johannes a komtesa Monika.


  • Ůvod
  • Zámek a okolí
  • Fotogalerie
  • Archív
  • Kontakt

Zámek Bílovec © Všechna práva vyhrazena

Webový a grafický design :